Wiadomości

Ukradł sąsiadowi kartę płatniczą i wypłacił pieniądze

Data publikacji 18.06.2014

Policjanci z Komisariatu II zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który włamał się do skrzynki pocztowej swojego sąsiada. Ukradł kartę płatniczą i dane aktywacyjne. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna wyłacił skradzioną kartą kilkaset złotych

Do komisariatu przy ulicy Iłłakowiczówny zgłosił się mieszkaniec Katowic, który poinformował, że nieznana osoba ukradła mu kartę bankomatową i przy jej pomocy dokonała kilku wypłat na łączna kwotę prawie 1000 złotych. Kilka dni wcześniej pokrzywdzony, w jednym z katowickich hipermarketów złożył wniosek o wydanie karty płatniczej. Karta i dane aktywacyjne miały do niego dotrzeć drogą pocztową. Zaniepokojony brakiem przesyłki poszedł do sklepu wyjasnić sprawę. Tam dowiedział się, że karta została do niego wysłana, jest już aktywowana i wykorzystana do przeprowadzenia kilku wypłat gotówki z bankomatów.
Pracujący nad sprawą policjanci  ustalili osobę, która wypłaciła pieniądze z konta bankowego pokrzywdzonego. Okazał się nim 37-letni sąsiad. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Złodziej ukradł kartę ze skrzynki pocztowej, aktywował i wypłacił sobie prawie 1000 złotych. Podejrzany usłyszał zarzut kradzieży karty i włamania do bankomatu. Teraz grozi mu za to 10 lat więzienia.

Przypominamy:

Co robić po utracie dokumentów lub karty płatniczej ?
1. Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
2. Powiadomić Policję (jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży)
3. Wyrobić nowy dokument tożsamości

Gdzie zastrzegać?
1. W dowolnej placówce swojego banku
2. Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl. Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z Systemu DZ.

Jakie dokumenty zastrzegać?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza.

Dlaczego należy zastrzec dokumenty?
Nie ma znaczenia, czy dokumenty skradziono, czy zgubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem::
- wyłudzenia kredytów i pożyczek,
- wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzież wyposażenia),
- kradzież wypożyczonych samochodów lub innych przedmiotów,
- zakładanie fikcyjnych firm do wyłudzenia kredytów, zwrotu podatków.

Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?
Dane trafiają do wszystkich banków i innych uczestników systemu, np.: operatorów telefonii komórkowych, notariuszy, firm leasingowych, placówek poczty, pośredników finansowych, agencji rozliczeniowych, hoteli, firm ochroniarskich, wypożyczalni, agencji pośrednictwa sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości.

Powrót na górę strony