Bezpieczeństwo pieszych 2018

„Błyśnij dla życia” – rozdano 2018 odblasków na nowy rok dla mieszkańców Katowic!

„Błyśnij dla życia” - to kolejne już spotkanie z mieszkańcami Katowic, którego głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drodze. Policjanci katowickiej komendy przy współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wyposażyli pieszych w elementy odblaskowe. Piesi, którzy odwiedzali nasze stoiska na katowickim Rynku otrzymywali różnorodne elementy odblaskowe, tj. parasole, torebki, opaski, kamizelki, zawieszki, worki na obuwie, smycze, naklejki oraz różnokolorowe świecące opaski na rękę.

Podczas wczorajszych działań funkcjonariusze w trakcie rozmów z pieszymi podnosili poziom ich świadomości, znajomość przepisów ruchu drogowego oraz kultury użytkowania dróg naszego miasta. Głównym celem policjantów, strażników miejskich oraz inspektorów transportu drogowego było jednak uzbrojenie jak największej liczby pieszych w elementy odblaskowe, zgodnie z hasłem przewodnim „2018 odblasków na nowy rok”.

Przekaz funkcjonariuszy docierał do wszystkich grup wiekowych. Najmłodszym mieszkańcom miasta towarzyszyła maskotka policyjna „Sznupek” wraz ze swoimi kolegami, tj. „Rysiem” Straży Miejskiej oraz „Krokodylem” Inspektoratu Transportu Drogowego. Piesi, którzy odwiedzali nasze stoiska otrzymywali różnorodne elementy odblaskowe, tj. parasole, torebki, opaski, kamizelki, zawieszki, worki na obuwie, smycze, naklejki oraz różnokolorowe świecące opaski na rękę. Każdy z uczestników przeprowadzonych działań mógł również z bliska zobaczyć radiowozy Policji, Straży Miejskiej oraz Inspektoratu Transportu Drogowego. Sygnały świetle samochodów służbowych docierały do najskrytszych zakamarków centrum miasta z informacją o prowadzanej akcji.

Podsumowaniem akcji „Błyśnij dla życia” jest apel dla wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego o noszenie elementów odblaskowych zwiększających ich widoczność na drogach. W okresie zimowym, piesi stanowią grupę uczestników ruchu drogowego szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Zmrok zapada wcześnie a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Na drogach słabo oświetlonych bądź nieoświetlonych, pieszy staje się niewidoczny. Warto wówczas zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w odblaski.

Wczorajsze działania na katowickim Rynku  odbyłyby przy wsparciu KZK GOP oraz Urzędu Miasta Katowice.

Działania wpływające na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego stanowią priorytet Komendy Miejskiej Policji w Katowicach w roku 2018. Komendant Miejski Policji w Katowicach insp. Paweł Barski zaplanował szereg akcji informacyjno-profilaktycznych mających na celu uświadomienie mieszkańcom naszego miasta jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych przez mieszkańców Katowic. Policjanci z  Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z partnerami zawitają ponownie w centrum miasta Katowice w dniu 24 marca br. w godzinach popołudniowych. Wszystkich mieszkańców i odwiedzających nasze miasto serdecznie zapraszamy na Plac Szewczyka.


 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 32.75 MB)

Powrót na górę strony