Bezpieczeństwo pieszych 2018

Policjanci wyposażyli seniorów w torby z odblaskami

Seniorzy z dzielnicy Bogucice, którzy spotkali się z katowickimi policjantami w Miejskim Domu Kultury „Bogucice – Zawodzie” swoją wysoką frekwencją pokazali, że są aktywni i chcą dbać o swoje bezpieczeństwo. Zdobyli wiedzę jak nie dać się oszukać we własnym domu, przez telefon oraz jak bezpiecznie korzystać z internetu. Seniorzy otrzymali od policjantów torby z odblaskami.

Na seniorów czyha wiele niebezpieczeństw. Natomiast wiedza na jakie zagrożenia należy uważać podnosi świadomość oraz wzbogaca o konkretne umiejętności pozwalające na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Seniorzy uczestniczący w spotkaniu pn. " By jesień życia była bezpieczna" zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Nasze Osiedle Ścigały” pokazali, że chcą wiedzieć więcej oraz czuć się bezpiecznie w swojej dzielnicy. O zagrożeniach oraz bezpiecznych postawach z seniorami rozmawiała sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik – koordynator programu edukacyjno – profilakycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji  w Katowicach oraz dzielnicowi „z dwójki” asp. Rafał Szydłowski i sierż. Mateusz Krzeszowiak. Seniorzy od policjantów m.in. dowiedzieli się jak działają przestępcy, jakie błędy popełniają ofiary przestępstw oraz jak bezpiecznie zachować się będąc w domu, poruszając się ulicami miasta oraz rozmawiając przez telefon. Dzielnicowi zaprezentowali policyjne aplikacje „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeńswa” oraz „Moja Komenda”. Duże zainteresowanie wśród seniorów wzbudził temat działania oszustów metodą „na wnuczka” i „policjanta”. Na koniec spotkania seniorzy otrzymali od policjantów torby z odblaskami oraz napisem promującym program profilaktyczny "Bezpieczna przystań".

Drogi Seniorze! 
Uważaj! Przez telefon każdy może się podawać za inną osobę! 
Pamiętaj! Prawdziwi Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu. 

Zaproszeni goście p. Beata Ziminga – Malecko oraz p. Patrycja Klakus z firmy energetycznej oraz p. Paweł Olszar przedstawiciel banku w ciekawy sposób omówili seniorom różne aspekty bezpieczeństwa m.in. jak nie dać się oszukać we własnym domu np. w kontakcie z nieuczciwymi sprzedawcami oraz jak bezpiecznie korzystać z internetu. Przedstawiciel banku w przystępny sposób omówił metody jakimi posługują się przestępcy m.in. „phishing” - pozyskanie naszych danych przez maile, „smsishing” - pozyskanie naszych danych przez smsy, „vishing” - zmanipulowanie osób przez telefon podszywając się pod pracownika banku czy „na messenger” na facebooku – osoba podaje się za znajomego, aby wykonać jakąś płatność przez internet.


BEZPIECZEŃSTWO W KONTAKCIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FIRM ENERGETYCZNYCH!

 • Sprawdzaj tożsamość osoby podającej się za pracownika firmy energetycznej dzwoniąc na infolinię. 
 • Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy poprosić o egzemplarz do zapoznania. Warto podpisanie umowy skonsultować z rodziną.
 • Nie musisz niczego szybko podpisywać! Pośpiech jest złym doradcą!
 • Monterzy firmy energetycznej pojawiający się w domach wcześniej za pomocą ogłoszenia informują mieszkańców o wymianie liczników energii. Potwierdź na infolinii czy zaplanowana jest wymiana liczników w Twoim domu.
 • Przez telefon nie podawaj swoich danych tj: pesel, dane ewidencyjne ponieważ konsultant danej firmy, z którą masz podpisaną umowę zna je. Zapytaj kto i z jakiej firmy dzwoni. 
 • Przy zawieraniu umów przez telefon lub internet ważny jest czas. Masz 14 dni na odstąpienie od umowy!

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

 • Chroń swoje hasła i loginy do aplikacji bankowych!
 • Nie pokazuj nikomu kodów do autoryzacji operacji finansowych w internecie. Czytaj przychodzące smsy z kodami autoryzacji, w jakim kontekście je dostałeś.
 • Sprawdzaj wytłuszczone linki adresu podanego w mailach dokonując operacji finansowych w internecie. Najlepiej sam wprowadzaj adres strony Twojego banku w momencie dokonania operacji finansowej.
 • W przypadku dziwnych maili dotyczących Twoich finansów skontaktuj się z infolinią swojego banku. Zgłaszaj sytuacje, które Cię zaniepokoiły do swojego banku.
 • Jeśli nie znasz osoby od której otrzymałeś maila to nie korzystaj z dołączonych linków ani załączników.
 • W przypadku dziwnej wiadomości przesłanej na messenger facebooka, skontaktuj się z osobą, która Ci tą wiadomość przesłała i potwierdź czy jest prawdziwa.

 

 

Powrót na górę strony