Profilaktyka

Bądź bezpieczny w górach

Okres wakacyjny w pełni. Wielu z nas pewnie ten czas spędzi poza domem, organizując wypoczynek w wielu malowniczych miejscach naszego kraju lub za granicą. Niektórzy z pewnością wybiorą się także na górskie szlaki. Pamiętajmy, że do każdej wyprawy powinniśmy się jednak odpowiednio przygotować. Właściwie przygotowanie i dobrze wyposażony plecak może nam w sytuacji zagrożenia uratować zdrowie, a nawet życie.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 45.55 MB)

Sezon na wyprawy górskie trwa praktycznie cały rok. Oczywiście w zależności od pory roku i aktualnie panującej pogody warunki takiej górskiej wyprawy mogą się bardzo szybko zmieniać i z pozoru łatwy szlak może okazać się nie lada wyzwaniem. Pamiętajmy, że do każdej wyprawy powinniśmy się odpowiednio przygotować. Wychodząc w góry, warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, informacje na temat ewentualnego zagrożenia lawinowego, po to, aby być przygotowanym na nadchodzące warunki. Istotnym elementem jest również odpowiednie zaplanowanie trasy, tak aby wiedzieć ile czasu nam potrzeba na pokonanie wybranego szlaku, a jeśli nasza wyprawa może zakończyć się po zmroku, to warto wyposażyć się w latarkę. Innym ważnym elementem wyposażenia jest sprawny telefon komórkowy z naładowaną baterią, tak aby w momencie zagrożenia można było wezwać pomoc. Dobrze też zaopatrzyć się w zabezpieczenie, które ochroni nasz telefon przed zamoknięciem. Przydatnymi numerami, które warto zapisać w telefonie, to numery alarmowe ratowników górskich: 601-100-300 lub bezpłatny 985. Jeżeli posiadamy smartfona, warto zainstalować aplikację „Ratunek”, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby wzywającej pomocy.

Wychodząc w góry pamiętajmy również, aby o planowanej trasie oraz orientacyjnej godzinie zakończenia wycieczki powiadomić osoby najbliższe lub obsługę schroniska, czy ośrodka wczasowego, w którym przebywamy. W przypadku wypadku i zerwania kontaktu, będą oni mogli bowiem wskazać ratownikom właściwy rejon poszukiwań.

Warto przed wyjściem na szlak zaopatrzyć się w odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza w upalne letnie dni. Dodatkowo zabierzmy ze sobą coś do jedzenia. Warto też zabrać zapteczkę oraz zapas leków, jeżeli musimy któreś przyjmować regularnie.

Pamiętajmy o właściwym ubiorze, z uwzględnieniem możliwych zmian warunków atmosferycznych podczas wyprawy. Warto ubrać wygodne, ale wytrzymałe i dostosowane do zróżnicowanego terenu obuwie. Zabierzmy też ze sobą ciepłą odzież albo inne okrycie, które zapewni nam odpowiedni poziom ciepła (np. koc termiczny). Warto zabrać ze sobą suchą odzież na zmianę, na wypadek przemoknięcia.

Podobnie jak w przypadku innych aktywności, nie należy podczas tego rodzaju wyprawy pić alkoholu, który wpływa on na zawężenie pola widzenia, pogorszenie refleksu, zaburzenia równowagi, ale także rozszerza naczynia krwionośne, co skutkuje szybszym wychłodzeniem organizmu.

Każda wyprawa, nawet ta, podczas której pojawią się nieprzewidziane sytuacje, może być miłym wspomnieniem, jeśli będziemy odpowiednio przygotowani i wyposażeni.

Na zdjęciu widać góry i lasy oraz łąki w Beskidzie Śląskim

Powrót na górę strony