Profilaktyka

O bezpieczeńśtwie w czasie zimowego wypoczynku

Katowiccy policjanci w ramach rozpoczynających się ferii zimowych wspólnie z WOPR Katowice przygotowali dla młodzieży szereg atrakcji, m.in. omówiono bezpieczeństwo na lodzie i stoku narciarskim, zaprezentowano wielobój ratowniczy, konkursy sprawnościowe i szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego, jak i wiele innych działań edukacyjno-profilaktycznych.

  • Na zdjęciu widać ludzi obok jeziora i namiotu policji
  • Na zdjęciu widać policjantów na stoisku profilaktycznym
  • Na zdjęciu widać policjantów i ratownika jak stoją obok siebie
Na rozpoczęcie ferii zimowych w województwie śląskim, policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji przeprowadzili akcję profilaktyczną poświęconą bezpieczeństwu w czasie ferii zimowych, w tym również bezpieczeństwu na lodzie oraz stoku. W trakcie minionego weekendu ratownicy WOPR Katowice wspólnie z katowicką policją przygotowali dla katowickiej młodzieży liczne konkursy oraz możliwość uczestnictwa w kursie na młodszego ratownika wodnego. W pierwszej kolejności funkcjonariusze na specjalnie przygotowanym stoisku profilaktycznym mówili o bezpieczeństwie w czasie zimowego odpoczynku. Dla uczestników tego wydarzenia przygotowano materiały informacyjne, w których umieszczono informację na temat bezpieczeństwa na stoku, w tym dekalog narciarza przygotowany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).
  • Na zdjęciu widać ratownika podczas kursu pierwszej pomocy
  • Na zdjęciu widać policjantów i ratowników jak stoją obok jeziora
  • Na zdjęciu widać psa ratowniczego na plaży
Dodatkowo uczestnicy akcji mieli możliwość przećwiczyć pod okiem fachowca udzielanie pierwszej pomocy (BLS). Dla najmłodszych uczestników funkcjonariusze przygotowali różnego rodzaju zadania i łamigłówki, a każdy z uczestników otrzymał od mundurowych drobny upominek, a na koniec działań dla najwytrwalszych zorganizowano konkurs z wiedzy dotyczącej dekalogu FIS. Konkurencja była bardzo duża, dlatego też wyłoniono aż czterech zwycięzców, którzy otrzymali kaski narciarskie. Ponadto podczas działań policjanci przypominali i zachęcali uczestników do udziału w konkursie fotograficzno-plastycznym pt. „Stok nie jest dla bałwanów”, którego uczestnicy mają za zadanie zilustrowanie dekalogu narciarza.
  • Na zdjęciu widać ratowników w wodzie z deską
  • Na zdjęciu widać ratowników w motorówce płynących po jeziorze
  • Na zdjęciu widać psa ratowniczego i ratownika w wodzie obok plaży
W drugiej kolejności znalazło się coś ku przestrodze młodzieży, mianowicie pokaz ratowników WOPR odnośnie do zagrożeń wynikających z braku wyobraźni, jak i wiedzy, jakie mogą wystąpić podczas spędzania czasu nad wodą zimą. Pokaz ratowania osób z akwenu wodnego podczas zimy wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie, a przekazywana wiedza z tego zakresu na długo zostanie w pamięci uczestników wydarzenia.

Opis filmu: Na filmie widać działania policji i wopr przy jeziorze na katowickiej dolinie trzech stawów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 41.52 MB)

 

Powrót na górę strony