Profilaktyka

Bądź Fair Play na drodze

Katowiccy policjanci wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 47 przeprowadzili akcję "Bądź Fair Play na drodze", związaną z propagowaniem bezpieczeństwa wśród uczestników ruchu drogowego, szczególnie w rejonie szkół. Policjanci dokonywali kontroli drogowych, a uczniowie w zależności od sytuacji nagradzali kierujących laurką z podziękowaniem za wzorowe przestrzeganie przepisów, bądź też w przypadku drobnych wykroczeń wręczali "mandat zaufania" za obietnicę poprawy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 47 wraz z wychowawcą i policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przeprowadzili w pobliżu szkoły akcję "Bądź Fair Play na drodze”. Pod czujnym okiem st. sierż. Łukasza Oślizło i st. sierż. Tomasza Witańskiego, uczniowie uczestniczyli w praktycznej lekcji z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz kultury jego uczestników.

  • Na kolorowym zdjęciu widać policjanta i dzieci jak stoją obok samochodu i wręczają laurkę
  • Na kolorowym zdjęciu widać rękę kierowcy trzymającego laurkę
  • Na kolorowym zdjęciu widać policjanta i dzieci jak przechodzą przez pasy

Kierowców, którzy przestrzegali przepisów, uczniowie nagradzali przygotowanymi własnoręcznie laurkami, a kierowców łamiących przepisy karali "mandatem zaufania". Podczas przeprowadzonych profilaktycznych działań drogowych mali pomocnicy policjantów wręczyli 20 laurek z podziękowaniami za przestrzeganie przepisów oraz nałożyli 7 "mandatów zaufania". Najczęstszymi wykroczeniami, za które wręczono "mandaty zaufania” to brak zapiętych pasów lub niewłączone światła.

Podczas akcji uczniowie doskonale orientowali się w znajomości przepisów ruchu drogowego, byli bystrymi obserwatorami, wypatrując kierujących, którzy nie stosowali się do przepisów. Mamy nadzieję, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczniów oraz kontrolowanych kierowców i przełoży się na poprawę bezpieczeństwa wśród uczestników ruchu drogowego.

  • Na kolorowym zdjęciu widać dzieci jak stoją obok samochodu i wręczają laurkę
  • Na kolorowym zdjęciu widać policjanta i dzieci na pierwszym planie w ręce trzymana jest laurka
  • Na kolorowym zdjęciu widać policjantów i dzieci w klasie

Przeprowadzona akcja została zorganizowana w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego katowickiej komendy pod nazwą „Profilaktyczny Głos Drogowy”. Partnerem akcji jest Zarząd Transportu Metropolitalnego, który wyposażył uczniów w kamizelki odblaskowe.

Powrót na górę strony