Profilaktyka

Motomajówka 2018

Katowiccy policjanci w odpowiedzi na zaproszenie Stowarzyszenia Moto Pistons Górny Śląsk uczestniczyli w wydarzeniu pn. „Motomajówka 2018”. Funkcjonariusze zaangażowani byli w przejazd motocyklistów oraz brali udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym bezpieczeństwa w ruch drogowym ze szczególnym uwzględnieniem pasjonatów jednośladów.

Wraz z trwającym sezonem motocyklowym na ternie miasta Katowice odbywa się szereg imprez plenerowych, na których pojawiają się pasjonaci jednośladów. Jedną z nich jest „Motomajówka 2018” organizowana przez Stowarzyszenie Moto Pistons Górny Śląsk. Start tego wydarzenia zaplanowano na godz. 10:00, wtedy to mieszkańcy Katowic mogli podziwiać przejazd dziesiątek motocyklistów drogami naszego miasta, w asyście policjantów Wydziału Ruchu Drogowego.

Przejazd motocyklistów zakończył się w Parku „Zadole” w dzielnicy Ligota. Wówczas rozpoczęła się druga część imprezy, którą otworzył i przywitał gości Prezydent Miasta Katowice. Rola katowickich policjantów również nie skończyła się na zabezpieczeniu przejazdu, podczas trwania „Motomajówki” funkcjonariusze zostali zaproszeni do udziału w panelu dyskusyjnego. Zadaniem policjantów było odpowiadanie na pytania z zakresu bezpieczeństwa motocyklistów oraz rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących interpretowania przepisów ruchu drogowego. Wiążemy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu przyczynimy się do poprawy bezpieczeństwa kierujących motocyklami, a przekazana wiedza i rady będą niezbędne podczas codziennych podróży drogami miast, którymi poruszają się wszyscy pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego.

„Motomajówka” była również wspaniałą okazją do przypomnienia algorytmu postępowania podczas zdarzenia drogowego, w tym udzielania pierwszej pomocy. Nie obyło się również bez symulatora dachowania, który pojawił się na imprezie dzięki życzliwości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. Uczestnicy wydarzenia mogli sami doświadczyć uczucia jakie towarzyszy dachowaniu oraz nauczyć się bezpiecznego opuszczania pojazdu znajdującego się w pozycji odwróconej.

Podczas przejazdu motocyklistów doszło niestety do nieprzyjemnego zdarzenia, w którym uczestniczył Prezydent Katowic Pan Marcin Krupa. Po wyruszeniu kolumny jednośladów w kierunku centrum, na ul.Piotrowickiej doszło do kolizji kierującego samochodem osobowym a dwoma motocyklistami, jednym z nich był właśnie Prezydent Miasta. Wyjeżdżając z drogi osiedlowej kierujący osobówką uderzył w motocykl Prezydenta, jak ustalono na miejscu uczestnikom zdarzenia nic się nie stało, nie wymagali oni pomocy medycznej. Sprawca kolizji, mieszkaniec Katowic został ukarany mandatem karnym w wysokości 250 złotych, a cała kolumna ruszyła w dalszą drogę. 

Powrót na górę strony