Profilaktyka

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY W KATOWICACH

Początek roku szkolnego to czas kiedy katowiccy policjanci szczególną opieką otaczają dzieci i młodzież rozpoczynającą rok szkolny. W dniu wczorajszym, oprócz dzieci, pod szkołami pojawili się funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Obecność stróżów prawa miała na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz reakcję na wykroczenia popełniane przez kierowców. W tym szczególnym dniu zwracano uwagę również na nieprawidłowe parkowanie w rejonach szkół oraz na obszarze całego miasta.

Tegoroczna inauguracja roku szkolnego przypadła na dzień 4 września. Podobnie do lat ubiegłych nie mogła się obyć bez obecności policjantów pod placówkami oświatowymi. Dzięki wsparciu strażników miejskich oraz inspektorów transportu drogowego, funkcjonariusze policji mogli dotrzeć z przesłaniem o bezpiecznej drodze do większego grona odbiorców. Patrole funkcjonariuszy pojawiły się pod 10 wybranymi szkołami, gdzie rozdawali odblaski, rozmawiali o bezpieczeństwie podczas drogi do szkoły, sprawdzali poprawność przewożenia dzieci w pojazdach, trzeźwość kierowców i wiele innych. Przeprowadzone działania spotkały się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa w szczególności rodziców. Od dzisiaj dzieci zaopatrzone w elementy odblaskowe oraz kilka bezpiecznych rad będą pokonywały systematycznie drogę do szkoły.

Działania pod szkołami są pierwszym etapem programu informacyjno-edukacyjnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, pn. „Błyskotliwy pierwszak, czyli bezpieczna droga do szkoły”. W ramach tej kampanii policjanci w pierwszych tygodniach roku szkolnego będą odwiedzali pierwszoklasistów i rozmawiali o szeroko rozumianym bezpieczeństwie na drodze. Celem programu jest nauczenie pierwszoklasistów jak unikać zagrożeń, jakie zachowania są prawidłowe i oczywiście jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz korzystać z przejść dla pieszych. Każdorazowe zajęcia przeprowadzone z najmłodszymi uczniami będą zakończone praktycznym przechodzeniem przez pobliskie przejście dla pieszych oraz przekazaniem elementów odblaskowych i planów lekcji.

Tegoroczne działania pod szkołami zostały wzbogacone o akcje prawidłowego parkowania. Policjanci zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy pozostawiali swoje pojazdy w miejscach do tego niewyznaczonych. Pouczenia, mandaty karne, wezwania do stawiennictwa w komendzie- tak wczoraj kończyło się pozostawienie pojazdu m.in. na drogach rowerowych, przejściach dla pieszych, chodnikach oraz miejscach zabronionych odpowiednimi znakami drogowymi. Wiążemy nadzieję, że akcje nieprawidłowego parkowania wyeliminują negatywne przyzwyczajenia kierowców na terenie miasta i pozwolą na pełne użytkowanie dróg rowerowych i przejść dla pieszych w sposób do tego wyznaczony.  

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.44 MB)

Powrót na górę strony