"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Podziękowania dla katowickiego taksówkarza, za udaremnienie oszustwa

Komendanta Miejski Policji w Katowicach insp. Paweł Barski podziękował jednemu z katowickich taksówkarzy za wzorową postawę obywatelską. Taksówkarz, który pragnie zachować anonimowość, swoją spostrzegawczością zapobiegł oszustwu, do którego mogło dojść na szkodę jednej z mieszkanek Katowic. Taka postawa obywatelska zasługuje na ogromne uznanie. Pomoc katowickiego taksówkarza pozwoliła prawdopodobnie uniknąć kobiecie utraty całych swoich oszczędności.

Na kolorowym zdjęciu widac mężczyznę ubranego w czarną marynarkę oraz Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach jak stoją w gabinecie komendanta

Komendanta Miejski Policji w Katowicach insp. Paweł Barski spotkał się z jednym z katowickich taksówkarzy, który wykazując się olbrzymią spostrzegawczością i dobrym oglądem sytuacji, zapobiegł oszustwu, do którego mogło dojść na szkodę jednej z mieszkanek Katowic. Komendant podziękował za pomoc i podkreślił, że taka obywatelska postawa zasługuje na ogromne uznanie. Podczas spotkania, komendant wręczył taksówkarzowi pisemne podziękowania oraz drobne upominki z logo kampanii „Nie reagujesz- akceptujesz”.

Na kolorowym zdjęciu widac mężczyznę ubranego w czarną marynarkę oraz Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach jak siedza przy stole w gabinecie komendanta

W połowie października br. taksówkarz z jednej ze śląskich korporacji, otrzymał zlecenie kursu od mieszkanki Katowic. Kobieta, która zamówiła kurs, chciała udać się do placówki jednego z banków. Gdy mieszkanka Katowic wsiadała do taksówki, cały czas rozmawiała przez telefon. Z kontekstu rozmowy taksówkarz zauważył, że kobieta może rozmawiać z oszustami, którzy podając się za przedstawicieli organów ścigania, mogą chcieć wyłudzić od niej pieniądze. Mężczyzna nie zwlekając, zamiast do banku zawiózł swoją klientkę na komisariat w centrum Katowic. Dzięki jego działaniu kobieta prawdopodobnie uniknęła utraty swoich oszczędności.

Przypominamy, że prawdziwy funkcjonariusz nigdy przez telefon:

  • nie informuje o prowadzonych akcjach policyjnych.
  • nie pyta o ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.
  • nie prosi o przekazanie pieniędzy.
  • nie prosi o wypłacenie pieniędzy z banku.
  • Prawdziwy funkcjonariusz nie ma swoich kurierów ani kont bankowych.

Apelujemy o ostrożność! Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

grafika ze sloganem nie reagujesz akceptujesz

 

 

Powrót na górę strony