"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Szkolimy seniorów z Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach odbyło się szkolenie dla słuchaczy Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas szkolenia ze studentami seniorami poruszono tematy jak nie dać się oszukać przez telefon i nie stracić oszczędności swojego życia. Spotkanie odbyło się w ramach programu profilaktycznego katowickiej komendy skierowanego do seniorów„Bezpieczna Przystań”

Spotkanie seniorów z koordynatorem programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań” katowickiej komendy sierż. szt. Agnieszką Krzysztofik odbyło się w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach przy ul. Grażyńskiego 49A. Policjantka omówiła ze słuchaczami Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku metody działania oszustów podszywających się pod krewnych oraz policjantów, którzy chcą wyłudzić od starszych osób spore sumy pieniędzy. Seniorzy również dowiedzieli się jak działają oszuści okradający mieszkania podszywając się pod pracowników różnych firm. Policjantka ostrzegała, aby każdą informację otrzymaną przez telefon traktować z ograniczonym zaufaniem. Przez telefon nie widzimy z kim rozmawiamy. Każdą informacje powinniśmy potwierdzać rozmawiając z osobami zaufanymi lub członkiem rodziny szczególnie jeśli rozmówca chce od nas pożyczyć pieniądze.
 

Policjantka przypomniała seniorom, że policjanci nigdy przez telefon:

  • nie informują o prowadzonych działaniach
  • nie pytają o oszczędności oraz miejsce ich przechowywania
  • nie proszą o przekazanie pieniędzy
  • nie proszą o wypłacenie pieniędzy z banku
  • nie proszą o przekazanie numerów kont bankowych, haseł do kont internetowych, danych osobowych.

Policjanci nie mają kont bankowych policyjnych czy prokuratorskich. Nie mają również swoich kurierów. W sytuacji kiedy podejrzewamy, że rozmówca chce nas oszukać należy niezwłocznie powiadomić Policję dzwoniąc do najbliższej jednostki policji lub na numer alarmowy 112.

Na zakończenie dla zwiększenia bezpieczeństwa wszyscy słuchacze zostali wyposażeni przez policjantkę w odblaski i informatory zawierające najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony