"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Akademia Bezpiecznego Seniora na Nikiszu

Nikiszowiec to kolejna katowicka dzielnica, w której seniorzy mogą uczestniczyć w Akademii Bezpiecznego Seniora. Autorski projekt katowickiej komendy policji realizowany jest dzięki współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Strażą Pożarną i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Akademia ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych.

Inauguracja działalności Akademii na Nikiszu odbyła się w środę, w sali przy Kościele Św. Anny. Pierwsze zajęcia prowadził specjalista ds. komunikacji społecznej z katowickiego oddziału Narodowego Banku Polskiego Bartosz Łuczywo. W spotkaniu uczestniczyła także założycielka Akademii – podinsp. Małgorzata Biernacka z wydziału prewencji katowickiej komendy oraz policjanci dzielnicowi: mł. asp. Marcin Włodyga i asp. Tomasz Jakóbik, którzy służyli seniorom swoją radą i pomocą w myśl idei "Dzielnicowy bliżej nas".

Podczas spotkania seniorzy uczyli się jak rozpoznawać autentyczność banknotów. Umiejętność ta w podstawowym zakresie potrzebna jest każdemu, polskie środki płatnicze posiadają cały szereg zabezpieczeń. Znajomość kilku najważniejszych pozwoli szybko zweryfikować ich autentyczność. Wszyscy słuchacze Akademii Bezpiecznego Seniora otrzymali wzorniki banknotów oraz lupy, które mogą być im pomocne w trakcie weryfikacji autentyczności pieniędzy.


Akademii Bezpiecznego Seniora, kultywuje tradycję bezpośrednich spotkań z seniorami, dając możliwość wszechstronnego, wielopłaszczyznowego omówienia problematyki bezpieczeństwa osób w dojrzałym wieku. Akademia zakłada udział seniorów w cyklu 5 spotkań, realizowanych przez partnerów projektu: 
- policjanta (wiktymologiczne aspekty bezpieczeństwa),
- strażaka (bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zatrucia tlenkiem węgla),
- pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (bezpieczeństwo socjalne),
- przedstawiciela  Narodowego Banku Polskiego (bezpieczne finanse),
- pracownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego (telefon ratujący życie, ratownictwo medyczne).

 

Projekty profilaktyczne realizowane są zgodnie z ideą ogólnopolskiego cyklu "Kręci mnie bezpieczeństwo".Serdecznie zapraszamy seniorów na kolejne zajęcia, już 24 maja spotkanie z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Powrót na górę strony