"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

„SENIORZE UWAŻAJ, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż próbują oszukać starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności ich życia. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów .

Oszuści działający metodą "na wnuczka" wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny. Coraz częściej podszywają się także pod osoby zaufania publicznego - policjantów, prokuratorów, czy księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym wypadku i zatrzymaniu kogoś z rodziny, oferując jednocześnie pomoc w „załatwieniu sprawy”. Zdarzają się przypadki, że oszuści podszywając się pod funkcjonariuszy np. Centralnego Biura Śledczego Policji informują, że do serwera banku w którym senior ma zdeponowane oszczędności włamali się hakerzy w związku z czym proszą o wypłacenie wszystkich oszczędności. Fałszywy mundurowy twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Nalega, aby senior wypłacił pieniądze z banku i przekazał je wyznaczonej osobie lub przelał na wskazany numer konta. Przekonuje, że pomoże to w schwytaniu przestępców. Zdarza się również, że grozi odpowiedzialnością, w przypadku odmowy.

Bądź ostrożny, nie wiesz kto stoi po drugiej stronie słuchawki. Pamiętaj, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą przyjmować pieniędzy, żądać ich wypłaty czy przekazania na wskazane konto. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997 lub 112.

Katowiccy policjanci prowadzą szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym, których efekty są już widoczne. Seniorzy do których zadzwonili przestępcy nie dali się oszukać. Ale edukacji bezpieczeństwa nigdy nie za wiele. Policjanci zapraszają seniorów do udziału w Akademii Bezpiecznego Seniora. Akademia obejmuje cykl 5 wykładów, realizowanych przez partnerów projektu: 

  • policjanta (wiktymologiczne aspekty bezpieczeństwa),
  • przedstawiciela  Narodowego Banku Polskiego (bezpieczne finanse), 
  • pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (bezpieczeństwo socjalne),
  • pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego (telefon ratujący życie, ratownictwo medyczne).
  • strażaka (bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zatrucia tlenkiem węgla),

Kolejne spotkania w ramach Akademii już we wrześniu. Serdecznie zapraszamy!

 

Powrót na górę strony