← Wróć do strony głównej

Podstawowe zasady e-bezpieczeństwa

Z roku na rok coraz więcej osób w wieku 65+ korzysta 
z Internetu. Pamiętaj! Sieć to przyjemność odkrywania nowych witryn, ale niekiedy także zagrożenie. Jak bezpiecznie poruszać się 
w Internecie? Jak ochronić się przed działaniami cyberprzestępców?

Zacznijmy od kilku prostych, ale bardzo ważnych zasad:

  • pomyśl, zanim klikniesz – nie klikaj wszystkich łączy
 w portalach społecznościowych i unikaj klikania w nagłówki
 z sensacyjnymi, przykuwającymi uwagę tytułami.
  • Stosuj oprogramowanie zabezpieczające – upewnij się, że zainstalowałeś oprogramowanie zabezpieczające we wszystkich komputerach i urządzeniach mobilnych, również
 w smartfonach i tabletach.
  • Nie dodawaj nieznajomych – jeśli w portalu społecznościowym ktoś, kogo nie znasz, chce dołączyć
 do Twoich znajomych, nie akceptuj zaproszenia – najpierw sprawdź skąd się znacie i dlaczego szuka kontaktu. Tak samo jak nie wpuściłbyś do domu obcej osoby.
  • Zwolnij i zastanów się – zanim klikniesz na link, otworzysz załącznik, udostępnisz informacje osobiste lub dane bankowe, zastanów się dwa razy. Jeśli coś nie wydaje Ci się stuprocentowo wiarygodne, wycofaj się i anuluj zadanie.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa online

  • Chroń swoje dane osobowe. Są one niezwykle cenne. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży tożsamości, nie udzielaj nikomu swoich danych osobowych, jeżeli nie masz pewności jak będą wykorzystane i chronione. Nie odpowiadaj ani nie klikaj
 na odsyłacze w emailach z pytaniami o twoje dane osobowe.

  • Wiedz, z kim masz do czynienia. Robiąc zakupy online, poszukaj fizycznego adresu i numeru telefonu sprzedawcy. Zadzwoń żeby sprawdzić, czy ten numer działa. Zanim pobierzesz bezpłatne oprogramowanie, przeczytaj drobny druk – niektóre programy zawierają w sobie szkodliwe oprogramowanie.

  • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego
 i antyszpiegowskiego, jak również z firewall, aktualizuj
je regularnie. Szukaj programów antywirusowych, które usuwają wirusy lub poddają je kwarantannie oraz programów antyszpiegowskich, które mogą zlikwidować szkody wyrządzone przez spyware. Upewnij się, że firewall jest włączony i należycie skonfigurowany. Jeżeli firewall został dostarczony jako wyłączony, włącz go.

  • Skonfiguruj należycie swój system operacyjny
 i przeglądarkę internetową. Wybierz dostatecznie mocne ustawienia bezpieczeństwa, aby zmniejszyć zagrożenie ze strony hakerów. Koniecznie regularnie aktualizuj system.

  • Chroń swoje hasła. Przechowuj hasła w bezpiecznym miejscu i nie podawaj ich nikomu w internecie, emailem ani telefonicznie.

  • Sporządzaj kopie zapasowe ważnych plików. Jeżeli przechowujesz w komputerze ważne pliki, skopiuj je na dysk ruchomy i przechowuj w bezpiecznym miejscu.
← Wróć do strony głównej