Oszustwa metodą "na wnuczka"

Pamiętaj!
Dobre serce, łatwowierność, naiwność, a czasem także zwykłą bezmyślność starszych ludzi coraz częściej wykorzystują pozbawieni skrupułów oszuści.
Telefonujący oszust podaje się za wnuczka(ę), opowiada o:
- wypadkach drogowych, transakcjach finansowych, zakupie nieruchomości, konieczności zwrotu długu, porwaniu itp.
- przekazuje informację, że jedynym sposobem na "załatwienie" sprawy i uniknięcie odpowiedzialności jest przekazanie pieniędzy za pośrednictwem przysłanego przyjaciela lub podstawionego kuriera.
Pamiętaj!
Oszust spróbuje zdobyć Twoje zaufanie i wpłynąć na emocje. Dla uwiarygodnienia wykorzystuje informacje pozyskane podczas tej lub wcześniejszych rozmów.
Oszuści działający metodą "na wnuczka" wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny. Coraz częściej podszywają się także pod osoby zaufania publicznego - policjanta, prokuratora, czy księdza. Fałszywy mundurowy twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Nalega, aby senior wypłacił pieniądze z banku i przekazał je wyznaczonej osobie lub przelał na wskazany numer konta. Przekonuje, że pomoże to w schwytaniu przestępców. Zdarza się również, że grozi odpowiedzialnością, w przypadku odmowy.
Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.
Jak się ustrzec przed oszustem?
Daj sobie czas do namysłu
Rozmowę z osobą, która podaje się za Twojego wnuczka czy inną bliską osobę zakończ komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".
Skontaktuj się z bliskimi
Nie trzymaj informacji w tajemnicy - zweryfikuj jej prawdziwość. Upewnij się, czy rodzina rzeczywiście potrzebuje pomocy. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Powiadom Policję
Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.