← Wróć do strony głównej

Bezpieczne zakupy w sieci

  • Wiedz, z kim masz do czynienia. Zanim coś kupisz, sprawdź fizyczny adres i numer telefonu sprzedawcy. Przyda się
 na wypadek wątpliwości lub problemów.

  • Wiedz co kupujesz. Przeczytaj opis produktu podany przez sprzedawcę oraz, chociaż to przykre, drobny druk. Sprawdź warunki ogólne. Czy możesz zwrócić zakup i dostać zwrot pieniędzy, jeżeli nie będziesz zadowolony? Kto zapłaci koszty przesyłki? Czy jest opłata za zwrócenie towaru (restocking fee)? Wydrukuj i przechowaj zapisy swoich transakcji online, w tym emaile wymieniane ze sprzedawcą. Kupuj kupony na prezenty ze źródeł, które znasz i którym ufasz. Unikaj kupowania kart
 z witryn aukcyjnych, ponieważ mogą być fałszywe.

  • Oszczędnie udzielaj swoich danych osobowych. Nie podawaj numeru karty kredytowej ani innych informacji finansowych w zamian za ofertę najnowszej technicznej zabawki, darmowego kuponu, sezonowej pracy czy wynajęcia lokalu na wakacje. Nie wysyłaj swoich informacji finansowych emailem. Email nie jest bezpiecznym sposobem przesyłania numerów – karty kredytowej, rachunku czekowego czy ubezpieczenia społecznego. Nie klikaj na odsyłacze w treści komunikatów email. Prawowite firmy nie pytają o dane finansowe za pomocą emailu ani komunikatów wyskakujących.

  • Sprawdzaj wytyczne dotyczące prywatności. Koniecznie. Mogą być długie, lecz zawierają ważne informacje: np. jakie dane osobowe strona internetowa gromadzi, dlaczego i w jaki sposób będą one wykorzystane. Jeżeli nie możesz znaleźć wytycznych dotyczących prywatności lub zrozumieć ich – złóż zamówienie u kogoś innego i daj znać takiej witrynie, co o tym myślisz.

  • Porównuj ceny. Jeżeli znasz producenta i numer modelu towaru, możesz porównywać „jabłka z jabłkami” u różnych sprzedawców. Niektórzy detaliści gotowi są obniżyć cenę do poziomu a nawet poniżej poziomu konkurentów. Wielu kupców oferuje w tym roku bezpłatną wysyłkę, lecz nie wszyscy – uwzględnij więc koszt przesyłki jako składnik ceny. Jeżeli zamawiasz online i odbierasz towar w sklepie, weź pod uwagę koszty parkowania lub komunikacji publicznej.

  • Czy powinieneś kupować, gdy masz połączenie za pomocą publicznego WiFi? Nie wierz w to, że publiczne hot spoty są bezpieczne. Jeżeli nie możesz sprawdzić, czy dany hot spot jest skutecznie zabezpieczony, lepiej nie wysyłać przez taką sieć wrażliwych informacji takich jak numer karty kredytowej.

  • Płać kartą kredytową. Oferują one najlepszą ochronę konsumentów. Na mocy przepisów federalnych masz prawo w niektórych okolicznościach zakwestionować opłaty i chwilowo zatrzymać zapłatę, gdy wierzyciel bada sprawę. Jeżeli twoja karta została użyta bez upoważnienia właściciela, jego odpowiedzialność cywilna jest zwykle ograniczona do pierwszych $50. Elektroniczne przekazywanie pieniędzy może być ryzykowne. Jest to tak jakbyś wysyłał gotówkę – nie sposób jej odzyskać. Kupowanie online za pomocą równoważników gotówki – karty debetowej, czeku osobistego, czeku kasjerskiego lub przekazu pieniężnego - może być ryzykowne. Używaj ich tylko, jeżeli wiesz z kim masz do czynienia.

  • To co darmowe może drogo kosztować. Darmowe oszczędzacze ekranu, e-karty czy sezonowe okazje mogą ukrywać niebezpieczne wirusy. Dbaj, aby twoje oprogramowanie antywirusowe i przeciwko spyware, a także firewall były zawsze aktualne.

  • Obserwuj swoje konta finansowe. Regularnie czytaj wyciągi bankowe, sprawdzaj czy odzwierciedlają opłaty, na które dałeś upoważnienie.

← Wróć do strony głównej